استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی

استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی

اگر جایی بودید که آب آشامیدنی مشکوک بود، می توانید از گشنیز کمک بگیرید!!!!

پژوهشگران پس از آزمایش مواد مختلف دریافتند “گشنیز” مؤثرترین و در دسترس ترین گزینه موجود است. “جذب بیولوژیک” روشی است که در آن برای تصفیه آب بجای شارکول از مواد ارگانیک مانند گیاهان استفاده می شود. “قاصدک” و “جعفری” نیز گزینه های خوبی هستند. می توان گیاهان خشک شده را درون یک لوله ریخت و آب را از داخل لوله عبور داد. این گیاهان دارای ساختار خارجی ظریفی هستند که فلزات سنگین را به خود جذب می کنند. روش دیگر ریختن گیاه خشک شده در داخل یک کیسه (مانند چای کیسه ای) و قرار دادن آن درون ظرف آب آشامیدنی است. یک مشت گشنیز خشک شده تقریباً برای تصفیه یک پارچ آب آشامیدنی کافی است.

فلزات سنگین مانند سرب و نیکل موجود در این آب از طریق غذا و آب آشامیدنی وارد بدن انسان شده و باعث مشکلات مختلف عصبی و جسمی در مصرف کنندگان می شوند. برای تصفیه آب آشامیدنی از سموم ارگانیک روشهای ساده ای مانند جوشاندن وجود دارد، ولی در مورد فلزات سنگین، تنها روش مؤثر استفاده از فیلترهای شارکول است.استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی بسیار مناسب است.

۲۱۲-۹-th3

محققان روشی ساده و کم هزینه توسعه داده‌اند که از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی Coriander-Leavesاستفاده می‌کند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سبزی گشنیز که در بیشتر کشورهای آسیای جنوبی و مکزیک مورد استفاده قرار می گیرد، یک راه حل جدید و پایدار برای تصفیه آب محسوب می‌شود.
این سبزی از توانایی بالقوه به عنوان جاذب زیستی برای حذف سرب و سایر فلزات سنگین سمی از آب آلوده برخوردار است.
در سیستم‌های تصفیه آب پیشرفته از کربن فعال استفاده می‌شود که این فناوری برای کشورهای در حال توسعه بویژه در مناطق روستایی بسیار هزینه‌بر است.
دکتر «داگلاس شاور» تحقیقات خود را بر روی جاذب‌های زیستی یا بیوسوربنت‌ها (biosorbents) متمرکز کرده است؛جاذب زیستی جایگزینی ساده و پایدار محسوب می‌شود که به مواد طبیعی مانند میکروب‌ها و گیاهان متکی است.
بر اساس این طرح، زمانی که فیلتر پارچ تصفیه آب نیاز به تعویض داشته باشد، می‌توان از دسته‌ای گشنیز یا برخی دیگر از گیاهان به عنوان فیلتر استفاده کرد.
موفقیت استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی، در ساختار دیواره‌های سلولی خارجی گیاه نهفته است که به جذب فلزات سمی مانند سرب کمک می‌کند.
نتایج آزمایشات صورت گرفته در مقیاس محدود در مکزیک،استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی نتایج این تحقیقات را تأیید می‌کنند؛ با توجه به در دسترس بودن گشنیز بویژه مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه، می‌توان در آینده از این روش برای تصفیه ساده و کم هزینه آب استفاده کرد.
استفاده از گشنیز برای تصفیه آب آشامیدنی”نتایج این تحقیق در دویست و چهل و ششمین نشست ملی انجمن شیمی آمریکا ارائه شد

 

مطالب مشابه

فروش اقساطی دستگاه های تصفیه آب آغاز شد

فروش اقساطی دستگاه های تصفیه آب آغاز شد    ...

fab4

بررسی روش های تصفیه آب خانگی

بررسی روش های تصفیه آب خانگی بررسی روش های تصفیه...

هوا ی منزل

هوا ی منزل را پاکیزه نگه داریم

۱۲ گازهای منتشر شده توسط وسایل خانگی می تواند مشکلاتی...

تنظیمات قالب